Z wizytą w Zieleńcu przez cały rok

Wśród miejsc z gatunku wyjątkowych na mapie Dolnego Śląska wymienić koniecznie trzeba Zieleniec. Miejsce to większości osób jednoznacznie kojarzy się z cenionym kurortem narciarskim. Wskazane jest jednak wiedzieć, że czeka na nas tutaj również szereg innych atrakcji, a do tego lokalna baza noclegowa może posłużyć jako punkt logistyczny do wycieczek po niemniej atrakcyjnej okolicy. Wskazane jest zatem znacznie bliżej poznać to miejsce, aby nie powielać stereotypowych opinii na jego temat.

Już pierwszym błędem jest określanie Zieleńca jako autonomicznego bytu. Należy bowiem wiedzieć, że administracyjnie jest on dzielnicą Dusznik-Zdroju. Opisując walory tego miejsca, mimo wszystko nie można zignorować jego roli dla sympatyków nart i snowboardu. W końcu śnieg utrzymuje się tutaj bardzo długo, bo nawet i przez 5 miesięcy w roku. Co więcej, właściciele wyciągów mają w gotowości armatki śnieżne, a do tego gwarantują możliwość szusowania po zmroku.

Po szaleństwach na stoku wskazane jest postarać się o najwyższej klasy noclegi (dostępne pod linkiem: ). Zieleniec ma ich na całe szczęście sporo, a do tego jest tutaj też wiele barów, SPA, a nawet dyskotek. Warto z tej oferty skorzystać również i latem, bo wtedy Zieleniec zamienia się w mekkę kolarstwa górskiego. Ukoronowaniem tego są dwie imprezy rowerowe: maraton kolarski Klasyk Kłodzki oraz Memoriał im. Artura Filipiaka. Do innych ważnych wydarzeń na pewno należy tradycyjny odpust św Anny. Niezależnie od uroczystości o charakterze religijnym ma wówczas miejsce także i festyn. W trakcje jego trwania odbywa się zlot motocyklowy, a do tego jest też wiele zabaw i atrakcji odnoszących się do lokalnej historii. Wszystko wzbogacone jest również oprawą muzyczną.

Okolice Zieleńca to również okazja do radowania się unikalną przyrodą oraz klimatem. Osada posiada bowiem mikroklimat, który ma wiele wspólnego z klimatem alpejskim. Natomiast nieco poniżej mamy okazję podziwiać przyrodę, która zazwyczaj występuje w tundrze syberyjskiej. Warto wiedzieć, że tutejsza baza noclegowa kusi przyjezdnych atrakcjami o każdej porze roku. Dlatego też należy tutaj przyjeżdżać, bo nigdy nie będzie to zmarnowany czas. Bliskość atrakcyjnych turystycznie miejscowości oraz czeskiej granicy powinna być dodatkowym magnesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>