Wadowice jako druga Częstochowa?

Nie od dziś wiadomo, że w Polsce bardzo silnie rozwija się ruch turystyki pielgrzymkowej. Zresztą w wielu przypadkach przymiotnik „pielgrzymkowa” dodany jest nieco na wyrost. Szczególnie w sytuacjach, gdzie kilkudniowy wyjazd na wycieczkę objazdową zahacza o zaledwie jedno sanktuarium, resztę atrakcji stanowią natomiast typowo świeckie obiekty lub miejsca. Są jednak w Polsce takie miasteczka i miasta, które mają niewątpliwie religijny charakter – Częstochowa i Jasna Góra, Warszawa i Świątynia Opatrzności, Licheń oraz… Wadowice.

Mamy papieża, mamy turystów

Droga Wadowic do miasta typowo turystycznego była dość zaskakująca, a sama baza noclegowa zaczęła się rozwijać dopiero około roku 1990, gdy w Polsce zmienił się ustrój polityczny i było można swobodnie mówić o Polaku w Watykanie. Wadowice jako rodzinne miasto Jana Pawła II stanowią dzisiaj cenny i niezwykle atrakcyjny punkt wielu wycieczek i pielgrzymek. Dla osób przyjeżdżających do Krakowa organizowane są specjalne jednodniowe wyjazdy do Wadowic połączone z krótkim zwiedzaniem miasta i z wizytą w rodzinnym domu papieża, gdzie obecnie mieści się muzeum. Same Wadowice istnieją od połowy XIV wieku, a dwieście lat później zaczęły być ważnym punktem przerzutowym na szlakach handlowych z Lwowa do Wiednia. Dzisiaj handlowy charakter miasta praktycznie nie istnieje, właściwie całkowicie przejęty został przez branżę turystyczną. Ruch zaczął się znacznie zwiększać po śmierci papieża, a dzisiaj miasto w celach pielgrzymkowych i turystycznych odwiedza około dwustu tysięcy turystów rocznie.

Wszystkim odwiedzającym Wadowice polecamy wycieczkę do Krakowa. Ci którzy kochają naturę z pewnością powinni wybrać się też na Jurę Krakowsko- Częstochowską. Okoliczności przyrody na tym terenie zachwycą każdego.

Pielgrzymkowa mapa Polski

Co ciekawe, część z nich decyduje się tutaj zanocować i wynajmuje noclegi w Wadowicach korzystając z ofert specjalnych willi i kwater prywatnych oraz ośrodka religijnego (organizowane są w nim na przykład spotkania grup oazowych). Tyczy się to najczęściej tych turystów, dla których Wadowice nie są punktem docelowym, a jedynie jednym z miejsc do odwiedzenia podczas dłuższej wyprawy czy pielgrzymki. Wycieczki do Wadowic są bowiem bardzo często łączone na przykład z wyjazdami do Częstochowy i Lichenia, nie mówiąc już o pobliskich miastach, czyli o Krakowie i Wieliczce. Są nawet takie grupy turystów, którzy przyjeżdżają zwiedzić sam Kraków, ale nocują właśnie w Wadowicach z powodu atrakcyjnych cen noclegów, o wiele mniejszych niż w hostelach i hotelach w Krakowie.

5 komentarzy

  1. Wadowice są pięknym miasteczkiem z najpyszniejszymi kremówkami na świecie:) Jak ktoś ma nocleg w tym mieście, to warto od razu wyskoczyć do Krakowa :)

  2. Myślę, że z tą drugą Częstochową to jednak mała przesada, ale niewątpliwie to bardzo ważne miejsce pielgrzymów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>