Tyle pomników tylko w Ciechocinku

Po zabytkowej wycieczce w Górach Kaczawskich (zobaczcie tu), czas na kolejną, tym razem śladem pomników. Ciechocinek jest miejscowością, która może kojarzyć się nam praktycznie z samymi sanatoriami i pomnikami. Tak wielu pomników nie znajdziemy w większości innych miast w Polsce. Jeśli tutaj będziemy to warto się z nimi zapoznać, ponieważ w większości przypadków to one są głównymi atrakcjami Ciechocinka (więcej: tutaj).

Jeden z pomników, a raczej blok skalny z pamiątkową tablicą poświęcony jest Zbigniewowi Skorwiderowi. Jego postać jest w Ciechocinku znana, ponieważ udzielał się on na rzecz miasta. Na skale znajduje się tablica z opisem jego osoby, a także jego podobizna. Niczym się ten pomnik nie wyróżnia, ale skoro zwiedzamy miejscowość, to warto się przy nim zatrzymać.

Kolejnym, który na pewno zauważymy jest pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Znajduje się on w pobliżu kościoła pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Jest to pomnik upamiętniający tę straszną tragedię, jaka dotknęła nasz naród.

Idąc dalej po Ciechocinku, dojdziemy w okolice ulicy Zdrojowej. Tam właśnie znajduje się kolejny pomnik dotyczący Trzeciej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta. Na dużej skale znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca przejście żołnierzy przez Ciechocinek, co miało miejsce w 1945 roku.

W Ciechocinku jest wiele innych pomników, które możemy zobaczyć. Przedstawienie wszystkich jest bardzo trudne do zrealizowania. Warto jeszcze wiedzieć o jednym pomniku – Jerzego Waldorffa. Jest to chyba jeden z ciekawszych, o ile nawet nie najciekawszych w tej miejscowości. Pomnik jest świetną kopią sylwetki Waldorffa, który stoi wraz ze swoim jamnikiem. Pomnik wykonano z brązu i naprawdę wspaniale się prezentuje.

W Ciechocinku można naliczyć co najmniej kilkanaście różnego rodzaju pomników. Może być ich jednak nawet znacznie więcej. W większości przypadków nie jesteśmy w stanie wszystkich odnaleźć i zobaczyć na własne oczy. Jeśli jednak mamy ochotę to warto tutaj przyjechać. Zachęca do tego baza noclegowa, która dzięki temu, że przyjeżdża tutaj wielu kuracjuszy, jest świetnie zorganizowana. Noclegi w Ciechocinku (rezerwacji można dokonać przez internet, wpisując w wyszukiwarkę frazę: „noclegi Ciechocinka”) możemy wykupić w hotelach, motelach, a także w wielu pensjonatach i ośrodkach. Wcześniejsza rezerwacja jest jednak konieczna, ponieważ chętnych na przyjazd do Ciechocinka jest bardzo wielu. Zazwyczaj są to jednak osoby, które przyjeżdżają tutaj w celach leczniczych.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>