Niezwykłe historie zamków nad jeziorem Czorsztyńskim

Przepiękne zamki, barwny góralski folklor Pienin, Podhala i Spisza, piękne krajobrazy i całoroczna baza noclegowa – Czorsztyn i okolice to miejsca warte odwiedzenia.

Zamek w Czorsztynie wznosi się nad malowniczym jeziorem Czorsztyńskim. Położony na wzniesieniu nad jeziorem do dziś robi wrażenie, choć pozostały z niego ruiny. Nietrudno wyobrazić sobie, jak majestatycznie musiały wyglądać twierdze, widoczne na dwóch brzegach jeziora – w Czorsztynie oraz w Niedzicy – otoczone stromymi ścianami Pienin. W miejscu, gdzie dzisiaj korzystać można z uroków jeziora Czorsztyńskiego, sztucznego zalewu stworzonego przez wybudowanie tamy, dawniej płynął kapryśny nurt Dunajca, rozlewając się na okolicę podczas przybierania wody. Same zamki wybudowane zostały, aby strzec średniowiecznych traktów handlowych, przebiegających przez granicę polsko-węgierską. Barwną historię i następujący po niej stopniowy upadek zamku czorsztyńskiego, przypieczętował pożar pod koniec XVIII wieku, po którym zamek nie został już nigdy odbudowany. W latach 50-tych XX wieku podjęto prace konserwatorskie, aby zabezpieczyć go w zachowanym stanie. Turyści zwiedzać mogą dawne dziedzińce, piwnice, komnaty i basztę.

Po drugiej stronie jeziora, w Niedzicy znajduje się zamek nazywany Dunajcem. Miał on o wiele więcej szczęścia, bowiem zamieszkany był do lat 40-tych XX wieku, dzięki czemu zachował się w dobrym stanie i w dużej części z autentycznym wyposażeniem. W części pomieszczeń znajdują się dziś pokoje hotelowe. Z niedzickim zamkiem wiąże się legenda o zaginionym skarbie Inków, którego spadkobiercy, skoligaceni z pierwszymi właścicielami twierdzy, mieli schronić się tutaj po upadku powstania przeciw konkwistadorom, pozostawiając gdzieś na terenie zamku ukryty testament spisany pismem węzełkowym. Każdy jednak, kto próbował sięgnąć po niego bez aprobaty emisariuszy inkaskich kapłanów ginął w wyniku klątwy.

Pełne niezwykłych historii zamki, to tylko część atrakcji nad jeziorem Czorsztyńskim, sprzyjającym również aktywnemu wypoczynkowi oraz poznawaniu lokalnego folkloru. Warto wybrać się tutaj nie tylko w lecie. Czorsztyn jako miejsce wypoczynku z pewnością nikogo nie rozczaruje. Miejsca do spania można zarezerwować przez internet. Wystarczy wpisać hasło: „noclegi Czorsztyn” w wyszukiwarkę internetową, a znajdziemy wiele opcji nocowania. Gości zapraszają liczne hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Ceny noclegów są zróżnicowane, dlatego z pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>